Hver høst bør du ta stilling til hvorvidt formuesverdien på aksjene i egne selskaper har falt eller steget i inneværende år. Dersom verdien har hatt et betydelig fall fra 01.01 til utgangen av året, kan du vurdere å gjøre grep for å flytte verdsettelsestidspunktet på aksjene.
Hovedregelen for formuesfastsettelse av ikke-børsnoterte aksjer for personlige aksjonærer i 2020, er at det er formuesverdien 01.01.2020 som skal benyttes i skattemeldingen dette året. Derimot, hvis det gjøres en endring av selskapets aksjekapital, med inn- eller utbetaling til aksjonær, er det formuesverdien ved utgangen av året (01.01.2021) som i stedet skal benyttes. Forutsetningen er at kapitalendringen er registrert gjennomført i Foretaksregisteret før 31.12.2020, samt at kapitalendringen ikke kun er et helt illusorisk (svært lavt) beløp.
Dette betyr at dersom du sent på høsten ser at den skattemessige formuesverdien på aksjene i selskapet har falt, sammenlignet med verdien 01.01, kan du flytte måletidspunktet for fastsettelse av aksjenes formuesverdi ved å gjøre en kapitalendring som nevnt i selskapet ditt. Formuesverdien som skal medtas i skattemeldingen for 2020 er da den lavere verdien ved utgangen av året.
Merk at en kapitalnedsettelse innbefatter en kreditorfrist på 6 uker. Hvis fristene i Foretaksregisteret begynner å nærme seg for å rekke registrering før årsskifte, velger de fleste å gjøre dette som en kapitalforhøyelse.